Home » Hobby a zahrada

Kuna v domácnosti: Jak řešit nezvaného hosta

10.11.2023
Každý, kdo žije v domě nebo na venkově, byl pravděpodobně někdy konfrontován s nezvanými hosty, jako jsou kuny - malé šelmy, které často vyhledávají teplejší místa a potravu v lidských obydlích či v automobilech. I když se jedná o roztomilého tvora, který je součástí ekosystému, jeho přítomnost může přinášet zásadní problémy a škody na majetku.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Proč jsou kuny nezvanými hosty?


Poškozují majetek: Kuny mají ostré zuby a drápy, což znamená, že mohou poškodit elektrické vedení, izolaci a další majetek. Po návštěvě kuny vám doma či v automobilu zůstane velmi silný zápach moči a výkalů. Zlikvidovat dokáže nejen vaši půdu, ale také kurník a další drobnou zvěř, pro kterou je nebezpečná.

Hluk: Kuny mohou, zejména v noci, vytvářet nepříjemný hluk, což se podepíše na vašem spánku a celkově to naruší domácí pohodu.

Šíření nemocí: I když je pravděpodobnost nízká, kuny mohou přenášet nemoci, zejména na domácí zvířata, a to především vzteklinu či prašivinu. Kuny jsou také přenašečem parazitů.

Jak se zbavit kuny?


V první řadě je důležité myslet na to, že kuna je zákonem hájena a nesmí být týrána ani usmrcena. Odstraněna by měla být pouze nezraňujícími metodami, které mohou být někdy zdlouhavé, a proto je důležitá hlavně prevence. Ujistěte se, že je vaše nemovitost dobře uzavřená, aby kuny neměly snadný přístup. Zkontrolujte střechu a střešní okapy. Zaměřte se na případné praskliny, kterými by zvíře mohlo proklouznout. Přestože i přes tato opatření zaregistrujete nezvaného hosta, máte na výběr z několika druhů pastí a odpuzovačů.

Zvířecí pasti: K odchytu a odstranění kun mohou být využity speciální pasti. Zejména sklopné pasti jsou spolehlivé a šetrné. Skvělou návnadou do takové pasti bude kus masa, vajíčko či sušené ovoce.

Odpuzovače: Kromě pastí jsou na trhu velmi oblíbené ultrazvukové odpuzovače, jejichž tón je pro kuny nesnesitelný.

Pachy, chlupy, vlasy: Ze soudku babských rad jsou velmi spolehlivou metodou zvířecí chlupy či lidské vlasy, které stačí umístit do kunou ohrožených prostor. Zvíře ucítí přítomnost člověka či jiné šelmy, což se jí zcela jistě líbit nebude. Existuje také pár chemických prostředků, které kuna nemá ráda. Mezi ně patří například levné vůně do auta, voda po holení či prádlo namočené v naftě.

Vyhledání pomoci: Pokud je řádění kuny rozsáhlé, přemýšlejte o odborné pomoci. Odborníci mohou zvíře rychlým a bezpečným zásahem odstranit.

Kuny mohou být roztomilými tvory, ale jejich přítomnost může být obtěžující. Je důležité jednat rychle, abyste minimalizovali škody a problémy spojené s jejich přítomností. Vždy však myslete na to, že při umístění nejrůznějších pastí a nástrah musíte brát zřetel na děti a domácí mazlíčky, kvůli kterým je třeba pasti i odpudivé chemikálie umístit na bezpečná místa.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Připravte své okapy na zimu aneb důležité kroky pro bezproblémový zimní provoz

Podzim je v plné síle, všude můžeme vidět poletující listí a pokud jste majitelem domu či chaty, znamená to jediné - čas pro čištění a přípravu okapů ...

Jak využít spadané listí: Ochrana pro vaši zahradu k nezaplacení

Opadané listí, které pokrývá zahradu a chodníky, nemusí být pouze zátěží, které se musíme za každou cenu zbavit. Může se stát cennou ochranou pro váš ...

Otužovat se můžete i v sudu na zahradě! Proč je to prospěšné a jak začít?

Otužování je proces, při kterém se postupně zvyšuje odolnost těla a celkově se značně posílí imunitní systém. Tento zdravotně prospěšný způsob života ...

Zazimování chaty či chalupy: Jak připravit objekt na zimu?

Blíží se zimní období a s ním i čas, kdy mnoho lidí přestane navštěvovat své chaty nebo chalupy, s čímž souvisí nutnost pečlivého zabezpečení a zazimo ...

Doporučujeme

Publikovat článek