Home » Bydlení

Jak provonět byt i dům: Tipy a triky pro dokonalou atmosféru

06.10.2023
Vytvoření příjemné vůně v bytě nebo domě je klíčové pro pohodlné a uklidňující prostředí. Pokud jste právě koupili byt či dům, který doslova nevoní, nebo jen chcete osvěžit vaši stávající domácnost, existuje mnoho způsobů. Můžete si vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim preferencím, zde je několik tipů a triků.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Aromaterapie a vonné oleje


Aromaterapie je skvělý způsob, jak domov provonět a zároveň podpořit psychiku díky specifické síle vybrané esence. Můžete zakoupit aroma lampu a použít například levanduli pro relaxaci, eukalyptus pro osvěžení nebo citrusové oleje pro energetickou náladu. Difuzéry jsou bezpečné a efektivní.

Svíčky s vůní


Vonné svíčky jsou tradičním způsobem, jak vytvořit příjemnou atmosféru. Vyberte svíčky s oblíbenou vůní, jako je vanilka, skořice nebo jasmín či vůni svěžího prádla. Svíčky nenechávejte hořet bez dozoru. Některé svíčky umí domácnost provonět ještě dlouhou dobu po jejich hoření.

Vonný potpourri nebo sáčky


Vonný potpourri nebo vonné sáčky naplněné sušenými květy, bylinkami a kořením mohou v domácnosti vytvořit krásnou a velmi přirozenou vůni.

Vonné tyčinky a vykuřovadla


Bezpečně zapalte vonnou tyčinku a nechte ji doutnat. Velmi krásnou vůni může do domácnosti vnést také vykuřovadlo. Mezi nejoblíbenější vykuřovadla patří například kadidlo, šalvěj, rozmarýn, palo santo..

Bylinky a čerstvé květiny


Rostliny s aromatickým listím, jako je rozmarýn, bazalka nebo máta, mohou vzduch provonět velmi přirozeně. Umístěte je na parapet nebo do květináče a budete mít nejen krásnou dekoraci, ale i příjemnou vůni. Domácnost velmi hezky provoní i čerstvě řezané květiny.


Zdroj: pixabay.com

Difuzéry a parfémy do domácnosti


Pokud nechcete používat vonné oleje, můžete sáhnout po difuzérech, které vůni pomalu uvolňují do místnosti a jsou elegantním doplňkem do interiéru. Použít můžete také osvěžovač či parfém na textilie.

Větrání a čisté ložní prádlo


Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet váš byt svěží, je pravidelná údržba a větrání. Pravidelně větrejte všechny místnosti, abyste předešli zatuchlému vzduchu. Vůně čistého ložního prádla je nezaměnitelná. Pravidelně měňte povlečení a přikrývky a používejte aviváže s oblíbenou vůní.

Pamatujte, že každý má rád různé vůně, takže experimentujte a najděte tu pravou pro vás. Nezapomeňte také respektovat preference lidí, kteří s vámi sdílejí váš prostor, aby se všichni cítili pohodlně. Vůně můžete měnit podle ročního období. Na jaře a v létě si můžete vybrat svěží, ovocné vůně, zatímco na podzim a v zimě se můžete vrhnout na teplé a kořeněné. S trochou péče a kreativity můžete snadno vytvořit voňavou a uklidňující atmosféru.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Jak na efektivní odstraňování vodního kamene z žehliček a parních generátorů?

Žehličky ani parní generátory rozhodně nejsou zcela bezúdržbová zařízení. Jejich pravidelná údržba je nezbytná pro jejich spolehlivý a dlouhodobý prov ...

Dekorace ze sušených květin: Přírodní krása pro váš domov

Sušené květiny se staly velkým trendem v dekoraci interiéru, a to nejenom kvůli své dlouhé trvanlivosti. Tyto krásné rostliny přinášejí do domácnosti ...

Proč si koupit granitový dřez? Důvodů je hned několik

Granitový dřez představuje odolný prvek každé kuchyně, přičemž tento umělý materiál se vyrábí smícháním žulového kamenného prachu a akrylových pryskyř ...

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Doporučujeme

Publikovat článek