Home » Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

18.09.2023
Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitní po mnoho let, je důležité mu věnovat správnou péči. V tomto článku se zaměříme na to, jak se o masivní dřevo starat, jak ho čistit a na co si dát pozor.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Pravidelné čištění


Pravidelné čištění je základem péče o masivní nábytek. Prach a nečistoty utírejte měkkým hadříkem nebo houbičkou. Hadřík můžete lehce navlhčit, nikdy ale nepoužívejte příliš mnoho vody, abyste zabránili riziku poškození dřeva.

Ochrana proti vlhkosti


Masivní dřevo může reagovat na vlhkost, a proto je důležité udržovat konstantní vlhkost v místnosti, kde je nábytek umístěn. Velké výkyvy vlhkosti mohou způsobit praskání nebo deformaci dřeva. Pomocníkem může být i použití vzdušného zvlhčovače vzduchu.

Ochrana před sluncem


Silné sluneční záření může způsobit blednutí dřeva. Pokud se tomuto jevu chcete vyhnout, je vhodné umístit masivní nábytek mimo dosah přímého slunce nebo použít záclony či žaluzie, které kontakt slunečních paprsků s nábytkem omezí.

Ochrana proti poškrábání a oprava škod


Přestože je přírodní dřevo kvalitním materiálem, časem se na některých místech mohou objevit drobné škrábance. Abyste zabránili poškrábání povrchu nábytku, používejte podložky a prostírání a při práci s tvrdými předměty, jako jsou nože nebo nářadí, buďte opatrní. Pokud dojde k poškození v podobě oděrek nebo drobných škrábanců, můžete použít speciální opravářské sady pro masivní dřevo, které jsou k dispozici v obchodech s nábytkem.

Profesionální péče


Pokud máte velmi cenný nebo historický kus masivního nábytku, měli byste zvážit pravidelnou péči od profesionálního restaurátora nábytku. Tím zajistíte, že váš nábytek zůstane v nejlepší kondici.

Starost o masivní nábytek vyžaduje pravidelnou péči a opatrnost, ale investice se vyplatí, protože nábytek z masivu může posloužit po mnoho let a stát se tak rodinným pokladem. S pravidelnou údržbou a opatrností můžete zachovat krásu a kvalitu masivního dřeva a užívat si jeho přirozeného půvabu.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Zrcadla v interiéru: Víc než jen odraz vašeho obličeje

Zrcadla jsou nepostradatelným prvkem v interiéru, který přidává nejen funkční, ale také estetickou hodnotu do každé místnosti. Nezáleží na tom, zda se ...

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy ...

Co by nemělo chybět v pokoji prvňáčka? Tipy na kreativní a funkční dětský pokoj

Přechod z děťátka předškolního věku na školáka je zásadním zlomem. Dětský pokoj se pro prvňáčka stává místem, kde tráví spoustu času nejen hraním, ale ...

Objevte kouzlo ručně vyrobených dřevěných svítidel

Dřevo se od nepaměti používá jako stavební materiál nejen pro obydlí anebo jako materiál pro výrobu nábytku. V posledních letech se stále častěji obje ...

Doporučujeme

Publikovat článek