Home » Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

18.09.2023
Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitní po mnoho let, je důležité mu věnovat správnou péči. V tomto článku se zaměříme na to, jak se o masivní dřevo starat, jak ho čistit a na co si dát pozor.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Pravidelné čištění


Pravidelné čištění je základem péče o masivní nábytek. Prach a nečistoty utírejte měkkým hadříkem nebo houbičkou. Hadřík můžete lehce navlhčit, nikdy ale nepoužívejte příliš mnoho vody, abyste zabránili riziku poškození dřeva.

Ochrana proti vlhkosti


Masivní dřevo může reagovat na vlhkost, a proto je důležité udržovat konstantní vlhkost v místnosti, kde je nábytek umístěn. Velké výkyvy vlhkosti mohou způsobit praskání nebo deformaci dřeva. Pomocníkem může být i použití vzdušného zvlhčovače vzduchu.

Ochrana před sluncem


Silné sluneční záření může způsobit blednutí dřeva. Pokud se tomuto jevu chcete vyhnout, je vhodné umístit masivní nábytek mimo dosah přímého slunce nebo použít záclony či žaluzie, které kontakt slunečních paprsků s nábytkem omezí.

Ochrana proti poškrábání a oprava škod


Přestože je přírodní dřevo kvalitním materiálem, časem se na některých místech mohou objevit drobné škrábance. Abyste zabránili poškrábání povrchu nábytku, používejte podložky a prostírání a při práci s tvrdými předměty, jako jsou nože nebo nářadí, buďte opatrní. Pokud dojde k poškození v podobě oděrek nebo drobných škrábanců, můžete použít speciální opravářské sady pro masivní dřevo, které jsou k dispozici v obchodech s nábytkem.

Profesionální péče


Pokud máte velmi cenný nebo historický kus masivního nábytku, měli byste zvážit pravidelnou péči od profesionálního restaurátora nábytku. Tím zajistíte, že váš nábytek zůstane v nejlepší kondici.

Starost o masivní nábytek vyžaduje pravidelnou péči a opatrnost, ale investice se vyplatí, protože nábytek z masivu může posloužit po mnoho let a stát se tak rodinným pokladem. S pravidelnou údržbou a opatrností můžete zachovat krásu a kvalitu masivního dřeva a užívat si jeho přirozeného půvabu.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Co funguje proti molům a jak se jich zbavit?

Moly mohou být v domácnosti velkým problémem, zejména pokud se začnou šířit do vašich šatníků a poškozovat vaše oblíbené oblečení. Ať už se jedná o mo ...

Jak vybrat ideální jídelní stůl pro vaši domácnost

Jídelní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v domácnosti. Je to místo, kde se rodina schází k jídlu, kde probíhají rodinná setkání a večeře ...

Domácí trezor: Investice do klidu a bezpečí

Bezpečnost domova je pro většinu lidí hlavní prioritou. Jednou z forem ochrany majetku a důležitých dokumentů je investice do domácího trezoru. Proč b ...

Jak šetrně vyčistit odpady bez instalatéra

Odpady v domácnosti mohou časem způsobit problémy, pokud je však čištění pravidelné, nemusíme se dostávat do situací, které vyžadují pomoc instalatéra ...

Doporučujeme

Publikovat článek