Home » Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

18.09.2023
Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitní po mnoho let, je důležité mu věnovat správnou péči. V tomto článku se zaměříme na to, jak se o masivní dřevo starat, jak ho čistit a na co si dát pozor.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Pravidelné čištění


Pravidelné čištění je základem péče o masivní nábytek. Prach a nečistoty utírejte měkkým hadříkem nebo houbičkou. Hadřík můžete lehce navlhčit, nikdy ale nepoužívejte příliš mnoho vody, abyste zabránili riziku poškození dřeva.

Ochrana proti vlhkosti


Masivní dřevo může reagovat na vlhkost, a proto je důležité udržovat konstantní vlhkost v místnosti, kde je nábytek umístěn. Velké výkyvy vlhkosti mohou způsobit praskání nebo deformaci dřeva. Pomocníkem může být i použití vzdušného zvlhčovače vzduchu.

Ochrana před sluncem


Silné sluneční záření může způsobit blednutí dřeva. Pokud se tomuto jevu chcete vyhnout, je vhodné umístit masivní nábytek mimo dosah přímého slunce nebo použít záclony či žaluzie, které kontakt slunečních paprsků s nábytkem omezí.

Ochrana proti poškrábání a oprava škod


Přestože je přírodní dřevo kvalitním materiálem, časem se na některých místech mohou objevit drobné škrábance. Abyste zabránili poškrábání povrchu nábytku, používejte podložky a prostírání a při práci s tvrdými předměty, jako jsou nože nebo nářadí, buďte opatrní. Pokud dojde k poškození v podobě oděrek nebo drobných škrábanců, můžete použít speciální opravářské sady pro masivní dřevo, které jsou k dispozici v obchodech s nábytkem.

Profesionální péče


Pokud máte velmi cenný nebo historický kus masivního nábytku, měli byste zvážit pravidelnou péči od profesionálního restaurátora nábytku. Tím zajistíte, že váš nábytek zůstane v nejlepší kondici.

Starost o masivní nábytek vyžaduje pravidelnou péči a opatrnost, ale investice se vyplatí, protože nábytek z masivu může posloužit po mnoho let a stát se tak rodinným pokladem. S pravidelnou údržbou a opatrností můžete zachovat krásu a kvalitu masivního dřeva a užívat si jeho přirozeného půvabu.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Flexibilní modulová nebo pro každodenní spaní? Přinášíme přehled oblíbených typů rohových sedacích souprav

Rozhodli jste se dopřát Vašemu interiéru po letech nové nadechnutí a přemýšlíte, že svou starou sedací soupravu pošlete na zasloužený odpočinek? A že ...

Vestavné vs. klasické skříně: Která volba je ta pravá pro váš domov?

Skříně jsou nedílnou součástí každého interiéru, poskytují úložný prostor a mohou se stát i výrazným dekorativním prvkem. Při výběru skříně stojí mnoh ...

Jak vybavit balkon pro letní posezení

Léto je ideálním obdobím pro trávení času venku, a pokud máte balkon nebo terasu, může se stát vaším osobním útočištěm na čerstvém vzduchu. Vybavení b ...

Bydlení v industriálním stylu: Jaké prvky do interiéru zapojit?

Industriální styl, který v sobě nese surovou krásu starých továren a průmyslových hal, se stal jedním z nejoblíbenějších trendů v interiérovém designu ...

Doporučujeme

Publikovat článek