Home » Bydlení

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

07.09.2023
Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy však tyto kusy potřebují trochu lásky a péče, aby zase zazářily. Renovace starého nábytku může být skvělým způsobem, jak tyto poklady oživit. Zde je pár důvodů, proč by se právě renovace nábytku měla stát vaším dalším projektem, a několik tipů, jak na to.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Proč renovovat starý nábytek?Unikátnost
Starý nábytek má často jedinečný design a charakter, který se v obchodě nedá sehnat. Renovací můžete vytvořit kus nábytku, který bude skvěle zapadat do vašeho interiéru a zároveň bude originální. Renovace je ideálním řešením také u takového kusu nábytku, ke kterému máte významnou citovou vazbu, avšak do vašeho interiéru se již nehodí.

Udržitelnost
Renovací starého nábytku snižujete množství odpadu. Namísto toho, abyste starý nábytek vyhodili a koupili nový, dáváte mu druhý život.

Cenová výhodnost
Kvalitní starý nábytek může být v aukcích, second handech nebo na bazarech dostupný za zlomek ceny nového. I když započtete náklady na renovaci, může to být stále cenově výhodnější.

Hlubší vztah s nábytkem
Renovací si vytváříte osobnější vztah s nábytkem. Během procesu můžete objevit jeho historii a podrobnosti, které ho činí jedinečným.

Renovace nábytku svépomoci: Jak na toPlánování
Než začnete s renovací, udělejte si plán. Rozhodněte se, jakého vzhledu byste chtěli dosáhnout a jaké kroky budete muset podniknout. Zjistěte, jaké materiály a nástroje budete potřebovat, aby vás v průběhu nic nepřekvapilo.

Příprava a opravy
Připravte nábytek na renovaci - to zahrnuje odstranění všech kovových a plastových částí, pískování povrchu, odstranění starého nátěru a další úpravy dle potřeby a konkrétního druhu nábytku. Proveďte veškeré nutné opravy, včetně lepení, vyrovnávání, nebo výměny poškozených částí. Důkladně vyčistěte povrch.

Nátěr a finální úprava
Zvolte vhodnou barvu nebo lak a naneste potřebné množství vrstev. Po vyschnutí můžete přidat finální detaily v podobě nových úchytek, rukojetí či potahů.

Renovace starého nábytku může být zábavným a odměňujícím projektem. Díky němu získáte jedinečné kusy nábytku, které vám budou sloužit ještě mnoho let. Navíc budete mít radost z toho, že jste přispěli k udržení planety tím, že jste zachránili kousek historie.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Jarní úklid rychle a efektivně

Jaro je čas obnovy a očisty, a provádění jarního úklidu může být osvěžujícím způsobem, jak začít novou sezónu. Pokud chcete provést jarní úklid rychle ...

Zrcadla jako klíčový prvek interiéru: Proč má výběr jejich tvaru význam

Zrcadla neplní pouze praktickou funkci umožňující nám zkontrolovat náš vzhled před odchodem z domova. Jsou také důležitým dekorativním prvkem, který m ...

7 tipů na zdobení velikonočních vajíček

Blíží se Velikonoce a s nimi tradice zdobení vajec. Pokud chcete vytvořit unikátní a originální velikonoční vajíčka, zkuste tyto kreativní tipy a trik ...

Doporučujeme

Publikovat článek