Home » Bydlení

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

07.09.2023
Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy však tyto kusy potřebují trochu lásky a péče, aby zase zazářily. Renovace starého nábytku může být skvělým způsobem, jak tyto poklady oživit. Zde je pár důvodů, proč by se právě renovace nábytku měla stát vaším dalším projektem, a několik tipů, jak na to.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Proč renovovat starý nábytek?Unikátnost
Starý nábytek má často jedinečný design a charakter, který se v obchodě nedá sehnat. Renovací můžete vytvořit kus nábytku, který bude skvěle zapadat do vašeho interiéru a zároveň bude originální. Renovace je ideálním řešením také u takového kusu nábytku, ke kterému máte významnou citovou vazbu, avšak do vašeho interiéru se již nehodí.

Udržitelnost
Renovací starého nábytku snižujete množství odpadu. Namísto toho, abyste starý nábytek vyhodili a koupili nový, dáváte mu druhý život.

Cenová výhodnost
Kvalitní starý nábytek může být v aukcích, second handech nebo na bazarech dostupný za zlomek ceny nového. I když započtete náklady na renovaci, může to být stále cenově výhodnější.

Hlubší vztah s nábytkem
Renovací si vytváříte osobnější vztah s nábytkem. Během procesu můžete objevit jeho historii a podrobnosti, které ho činí jedinečným.

Renovace nábytku svépomoci: Jak na toPlánování
Než začnete s renovací, udělejte si plán. Rozhodněte se, jakého vzhledu byste chtěli dosáhnout a jaké kroky budete muset podniknout. Zjistěte, jaké materiály a nástroje budete potřebovat, aby vás v průběhu nic nepřekvapilo.

Příprava a opravy
Připravte nábytek na renovaci - to zahrnuje odstranění všech kovových a plastových částí, pískování povrchu, odstranění starého nátěru a další úpravy dle potřeby a konkrétního druhu nábytku. Proveďte veškeré nutné opravy, včetně lepení, vyrovnávání, nebo výměny poškozených částí. Důkladně vyčistěte povrch.

Nátěr a finální úprava
Zvolte vhodnou barvu nebo lak a naneste potřebné množství vrstev. Po vyschnutí můžete přidat finální detaily v podobě nových úchytek, rukojetí či potahů.

Renovace starého nábytku může být zábavným a odměňujícím projektem. Díky němu získáte jedinečné kusy nábytku, které vám budou sloužit ještě mnoho let. Navíc budete mít radost z toho, že jste přispěli k udržení planety tím, že jste zachránili kousek historie.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitn ...

Zrcadla v interiéru: Víc než jen odraz vašeho obličeje

Zrcadla jsou nepostradatelným prvkem v interiéru, který přidává nejen funkční, ale také estetickou hodnotu do každé místnosti. Nezáleží na tom, zda se ...

Co by nemělo chybět v pokoji prvňáčka? Tipy na kreativní a funkční dětský pokoj

Přechod z děťátka předškolního věku na školáka je zásadním zlomem. Dětský pokoj se pro prvňáčka stává místem, kde tráví spoustu času nejen hraním, ale ...

Objevte kouzlo ručně vyrobených dřevěných svítidel

Dřevo se od nepaměti používá jako stavební materiál nejen pro obydlí anebo jako materiál pro výrobu nábytku. V posledních letech se stále častěji obje ...

Doporučujeme

Publikovat článek