Home » Bydlení

Nejčastější nehody v domácnosti a jak se jim vyhnout

31.08.2023
I v domácnosti se může stát řada nehod, které pojišťovny často řeší. Většina domácích zranění, kterými se lékaři a pojišťovny zabývají, jsou však velmi předvídatelné a prosté. Přinášíme vám seznam nejčastějších nehod v domácnosti a tipy, jak jim předcházet.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Spadnutí a úrazy


Nejbanálnějšími, avšak velmi častými nehodami, jsou různé pády a uklouznutí, ať už na rovné podlaze či schodišti. Udržujte podlahy suché a čisté, odstraňte překážky, používejte protiskluzové koberečky. Pokud žijete v domácnosti se schody, dbejte zvýšené opatrnosti a ideálně instalujte zábrany, a to zejména v přítomnosti dětí či domácích mazlíčků. Nezapomínejte na umístění ochrany na francouzská okna ve vyšších patrech a nepodceňujte pravidelné kontroly stavu balkónů.

Požáry


Nemusí být ani období Vánoc a zapálených adventních věnců, obezřetní v tomto směru musíme být neustále. Nepodceňujte revize, pravidelné kontroly elektřiny a spotřebičů. V domácnosti se snažte nekouřit a buďte důslední při zapalování a sfoukávání vonných svíček.

Popáleniny a řezné rány


Při krájení se občas trochu řízne každý, ale nepříjemné úrazy vznikají například i u vaření čaje. Nepoužívejte poškozené nářadí a skladujte ostré nože bezpečně. Přestože je vaření či příprava horkých nápojů každodenní rutina a pro někoho také relax, vždy se udržujte v pozoru.

Otravy


Pravidelně kontrolujte trvanlivost potravin, které důsledně skladujte. Chemikálie a léky uchovávejte mimo dosah dětí. Požití léků dětmi či domácími mazlíčky je také velmi často řešenou domácí nehodou.

Úrazy elektrickým proudem


Nikdy nepracujte s elektrickými zařízeními s vlhkýma rukama, pravidelně kontrolujte kabely a zásuvky. Zvláštní opatrnost je na místě zejména v koupelně, a to hlavně při radostném koupání s malými dětmi.

Nehody v domácnosti jsou nepříjemné a stresující, ale většině z nich se dá předejít správnou prevencí a pozorností. Pro případ nehody buďte vždy vybaveni domácí lékárničkou a nebuďte lhostejní v rámci uzavření vhodných pojistných smluv, které vám v případě potřeby pomohou pokrýt náklady spojené s léčbou nebo opravami.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Jarní úklid rychle a efektivně

Jaro je čas obnovy a očisty, a provádění jarního úklidu může být osvěžujícím způsobem, jak začít novou sezónu. Pokud chcete provést jarní úklid rychle ...

Zrcadla jako klíčový prvek interiéru: Proč má výběr jejich tvaru význam

Zrcadla neplní pouze praktickou funkci umožňující nám zkontrolovat náš vzhled před odchodem z domova. Jsou také důležitým dekorativním prvkem, který m ...

7 tipů na zdobení velikonočních vajíček

Blíží se Velikonoce a s nimi tradice zdobení vajec. Pokud chcete vytvořit unikátní a originální velikonoční vajíčka, zkuste tyto kreativní tipy a trik ...

Doporučujeme

Publikovat článek