Home » Bydlení

Nejčastější nehody v domácnosti a jak se jim vyhnout

31.08.2023
I v domácnosti se může stát řada nehod, které pojišťovny často řeší. Většina domácích zranění, kterými se lékaři a pojišťovny zabývají, jsou však velmi předvídatelné a prosté. Přinášíme vám seznam nejčastějších nehod v domácnosti a tipy, jak jim předcházet.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Spadnutí a úrazy


Nejbanálnějšími, avšak velmi častými nehodami, jsou různé pády a uklouznutí, ať už na rovné podlaze či schodišti. Udržujte podlahy suché a čisté, odstraňte překážky, používejte protiskluzové koberečky. Pokud žijete v domácnosti se schody, dbejte zvýšené opatrnosti a ideálně instalujte zábrany, a to zejména v přítomnosti dětí či domácích mazlíčků. Nezapomínejte na umístění ochrany na francouzská okna ve vyšších patrech a nepodceňujte pravidelné kontroly stavu balkónů.

Požáry


Nemusí být ani období Vánoc a zapálených adventních věnců, obezřetní v tomto směru musíme být neustále. Nepodceňujte revize, pravidelné kontroly elektřiny a spotřebičů. V domácnosti se snažte nekouřit a buďte důslední při zapalování a sfoukávání vonných svíček.

Popáleniny a řezné rány


Při krájení se občas trochu řízne každý, ale nepříjemné úrazy vznikají například i u vaření čaje. Nepoužívejte poškozené nářadí a skladujte ostré nože bezpečně. Přestože je vaření či příprava horkých nápojů každodenní rutina a pro někoho také relax, vždy se udržujte v pozoru.

Otravy


Pravidelně kontrolujte trvanlivost potravin, které důsledně skladujte. Chemikálie a léky uchovávejte mimo dosah dětí. Požití léků dětmi či domácími mazlíčky je také velmi často řešenou domácí nehodou.

Úrazy elektrickým proudem


Nikdy nepracujte s elektrickými zařízeními s vlhkýma rukama, pravidelně kontrolujte kabely a zásuvky. Zvláštní opatrnost je na místě zejména v koupelně, a to hlavně při radostném koupání s malými dětmi.

Nehody v domácnosti jsou nepříjemné a stresující, ale většině z nich se dá předejít správnou prevencí a pozorností. Pro případ nehody buďte vždy vybaveni domácí lékárničkou a nebuďte lhostejní v rámci uzavření vhodných pojistných smluv, které vám v případě potřeby pomohou pokrýt náklady spojené s léčbou nebo opravami.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Flexibilní modulová nebo pro každodenní spaní? Přinášíme přehled oblíbených typů rohových sedacích souprav

Rozhodli jste se dopřát Vašemu interiéru po letech nové nadechnutí a přemýšlíte, že svou starou sedací soupravu pošlete na zasloužený odpočinek? A že ...

Vestavné vs. klasické skříně: Která volba je ta pravá pro váš domov?

Skříně jsou nedílnou součástí každého interiéru, poskytují úložný prostor a mohou se stát i výrazným dekorativním prvkem. Při výběru skříně stojí mnoh ...

Jak vybavit balkon pro letní posezení

Léto je ideálním obdobím pro trávení času venku, a pokud máte balkon nebo terasu, může se stát vaším osobním útočištěm na čerstvém vzduchu. Vybavení b ...

Bydlení v industriálním stylu: Jaké prvky do interiéru zapojit?

Industriální styl, který v sobě nese surovou krásu starých továren a průmyslových hal, se stal jedním z nejoblíbenějších trendů v interiérovém designu ...

Doporučujeme

Publikovat článek