Home » Bydlení

Jaké jsou trendy v novostavbách? Technologické i designové prvky kralující modernímu stavebnictví

17.08.2023
S rychlým pokrokem technologií a neustále se měnícími designovými trendy se i svět novostaveb vyvíjí. Dnešní novostavby se neomezují pouze na konvenční stavební postupy, ale využívají moderní technologie a inovativní design. Zde je přehled hlavních a delší dobu přetrvávajících trendů, které jsou v nových domech aplikovány.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Chytrá domácnost


Technologický pokrok přináší do novostaveb inteligentní systémy, které umožňují ovládání osvětlení, klimatizace, zabezpečení a dalších funkcí z jedné obrazovky, ale také například ze smartphonů. Domácí automatizace zvyšuje pohodlí, bezpečnost a úsporu energie.

Energetická efektivita


Vzhledem k rostoucímu apelu na udržitelnost jsou novostavby často navrhovány s důrazem na co nejmenší energetickou náročnost. Solární panely, tepelná čerpadla, rekuperace a izolace s nízkým obsahem VOC (látek škodlivých pro zdraví) jsou běžnými prvky. Velmi zodpovědně je ve většině novostaveb nakládáno také s dešťovou vodou, která je zachycována nejrůznějšími systémy a poté je znovu využívána.

Otevřené prostory a velká okna


Moderní novostavby zdůrazňují otevřenost, propojení různých částí interiéru a prosvětlenost, což zaručují velká francouzská okna, s jejichž počtem se v nových domech rozhodně nešetří.

Minimalistický design


Dobám, kdy byla v kurzu každá místnost jinak barevná, již dávno odzvonilo. Mnoho novostaveb dnes usiluje o minimalistický design s čistými liniemi a neutrálními barvami. Méně je více, a proto se v interiéru upřednostňuje kvalita nad kvantitou.

Přírodní materiály vítězí


Trend udržitelnosti podporuje použití přírodních a ekologicky šetrných materiálů jako je dřevo, sklo, kámen a keramika, které jsou navíc esteticky velmi atraktivní. Tyto materiály vytváří harmonický vzhled.

Flexibilní prostory


Vzhledem ke změnám pracovního a osobního života vyžadují novostavby flexibilní prostory. Například domácí kanceláře, které lze snadno transformovat na ložnice pro hosty, jsou stále populárnější.

Kombinace moderních technologií a inovativního designu umožňuje novostavbám nabídnout nejen vysokou kvalitu života, ale i úsporu energie a udržitelnost. Když se technologie a design spojí, vznikají domovy, které reflektují dnešní potřeby a budoucnost. Myslete však na to, že je důležité, aby se domov líbil především Vám, proto je dobré se trendy inspirovat, ale ne se nechat zcela ovlivňovat.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitn ...

Zrcadla v interiéru: Víc než jen odraz vašeho obličeje

Zrcadla jsou nepostradatelným prvkem v interiéru, který přidává nejen funkční, ale také estetickou hodnotu do každé místnosti. Nezáleží na tom, zda se ...

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy ...

Co by nemělo chybět v pokoji prvňáčka? Tipy na kreativní a funkční dětský pokoj

Přechod z děťátka předškolního věku na školáka je zásadním zlomem. Dětský pokoj se pro prvňáčka stává místem, kde tráví spoustu času nejen hraním, ale ...

Doporučujeme

Publikovat článek