Home » Bydlení

Jaké jsou trendy v novostavbách? Technologické i designové prvky kralující modernímu stavebnictví

17.08.2023
S rychlým pokrokem technologií a neustále se měnícími designovými trendy se i svět novostaveb vyvíjí. Dnešní novostavby se neomezují pouze na konvenční stavební postupy, ale využívají moderní technologie a inovativní design. Zde je přehled hlavních a delší dobu přetrvávajících trendů, které jsou v nových domech aplikovány.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Chytrá domácnost


Technologický pokrok přináší do novostaveb inteligentní systémy, které umožňují ovládání osvětlení, klimatizace, zabezpečení a dalších funkcí z jedné obrazovky, ale také například ze smartphonů. Domácí automatizace zvyšuje pohodlí, bezpečnost a úsporu energie.

Energetická efektivita


Vzhledem k rostoucímu apelu na udržitelnost jsou novostavby často navrhovány s důrazem na co nejmenší energetickou náročnost. Solární panely, tepelná čerpadla, rekuperace a izolace s nízkým obsahem VOC (látek škodlivých pro zdraví) jsou běžnými prvky. Velmi zodpovědně je ve většině novostaveb nakládáno také s dešťovou vodou, která je zachycována nejrůznějšími systémy a poté je znovu využívána.

Otevřené prostory a velká okna


Moderní novostavby zdůrazňují otevřenost, propojení různých částí interiéru a prosvětlenost, což zaručují velká francouzská okna, s jejichž počtem se v nových domech rozhodně nešetří.

Minimalistický design


Dobám, kdy byla v kurzu každá místnost jinak barevná, již dávno odzvonilo. Mnoho novostaveb dnes usiluje o minimalistický design s čistými liniemi a neutrálními barvami. Méně je více, a proto se v interiéru upřednostňuje kvalita nad kvantitou.

Přírodní materiály vítězí


Trend udržitelnosti podporuje použití přírodních a ekologicky šetrných materiálů jako je dřevo, sklo, kámen a keramika, které jsou navíc esteticky velmi atraktivní. Tyto materiály vytváří harmonický vzhled.

Flexibilní prostory


Vzhledem ke změnám pracovního a osobního života vyžadují novostavby flexibilní prostory. Například domácí kanceláře, které lze snadno transformovat na ložnice pro hosty, jsou stále populárnější.

Kombinace moderních technologií a inovativního designu umožňuje novostavbám nabídnout nejen vysokou kvalitu života, ale i úsporu energie a udržitelnost. Když se technologie a design spojí, vznikají domovy, které reflektují dnešní potřeby a budoucnost. Myslete však na to, že je důležité, aby se domov líbil především Vám, proto je dobré se trendy inspirovat, ale ne se nechat zcela ovlivňovat.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Co funguje proti molům a jak se jich zbavit?

Moly mohou být v domácnosti velkým problémem, zejména pokud se začnou šířit do vašich šatníků a poškozovat vaše oblíbené oblečení. Ať už se jedná o mo ...

Jak vybrat ideální jídelní stůl pro vaši domácnost

Jídelní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v domácnosti. Je to místo, kde se rodina schází k jídlu, kde probíhají rodinná setkání a večeře ...

Domácí trezor: Investice do klidu a bezpečí

Bezpečnost domova je pro většinu lidí hlavní prioritou. Jednou z forem ochrany majetku a důležitých dokumentů je investice do domácího trezoru. Proč b ...

Jak šetrně vyčistit odpady bez instalatéra

Odpady v domácnosti mohou časem způsobit problémy, pokud je však čištění pravidelné, nemusíme se dostávat do situací, které vyžadují pomoc instalatéra ...

Doporučujeme

Publikovat článek