Home » Stavba

Jaká garážová vrata vybrat? 5 základních typů garážových vrat a jejich výhody

31.05.2023
Nejenže garážová vrata poskytují zabezpečený a praktický vstup do garáže, ale také mohou mít vliv na estetické hledisko celého domu. Na nejčastěji používané druhy a typy garážových vrat se podíváme v dnešním článku.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Sekční vrata


Tento typ vrat je u nás jedním z nejpopulárnějších, a to především pro svou funkčnost a velmi estetický vzhled. Sekční vrata se skládají z horizontálně posunujících se částí neboli sekcí, které se u stropu svisle sklápějí směrem do garáže. Kvalitní a dobře namontovaná sekční vrata mají dobré izolační vlastnosti a jsou vhodná pro různé typy i velikosti garáží.

Rolovací vrata


Vrata rolovací jsou ideální pro garáže s omezeným prostorem nad vraty zejména tam, kde nelpíme na dobré izolaci. Hliníkové lamely jsou navíjeny na válec umístěný u stropu.

Křídlová vrata


Klasický typ garážových vrat z nejrůznějších materiálů, která jsou rozdělena na dvě křídla. Vrata nezasahují do prostoru garáže, avšak o to více prostoru vyžadují právě před samotnou garáží.

Posuvná vrata


Vrata posouvající se při otevírání po kolejnicích a Vám umožní maximalizovat prostor uvnitř i před garáží. Výhodou posuvných vrat je fakt, že je možné vrata pouze pootevřít v požadovaném úseku, což oceníme zejména v rámci úspory energie a úniku tepla z garáže.

Výklopná vrata


Jednoduše montovatelná výklopná vrata jsou vyrobena z jednoho celku a otevírají se pomocí vyklopení dovnitř nebo ven. Jsou jednoduchá a jejich systém otevírání je velmi spolehlivý.

Pokud vybíráte garážová vrata, je třeba zvážit několik faktorů - rozměry garáže, prostorové omezení, izolační vlastnosti, bezpečnostní prvky a samozřejmě také Vaše estetické preference. Neopomínejte také dostatečné zabezpečení před zloději.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Přírodní kámen v interiérech a exteriérech: Skvělý materiál s nesčetnými možnostmi

Přírodní kámen je jedním z nejtradičnějších a nejkrásnějších stavebních materiálů, který využívají stavebníci i designéři již mnoho let. Jeho nezaměni ...

Plánování kuchyně: Jak správně navrhnout kuchyňskou linku?

Správné naplánování kuchyně je při vytváření funkčního a esteticky příjemného prostoru důležitým krokem. Při plánování je třeba zohlednit nejen vizuál ...

Stavba svépomocí: Na co je třeba se připravit?

Stavba vlastního rodinného domu nebo jen menší chatky je snem mnoha lidí, který se může stát skutečností. V posledních letech se majitelé staveb stále ...

Rekonstruujeme koupelnu aneb co vše je potřeba a na co si dát při rekonstrukci koupelny pozor

Přestože je rekonstrukce koupelny vzrušujícím projektem, který může velmi zásadně zkvalitnit každodenní komfort, rozhodně se nejedná o jednoduchý kro ...

Doporučujeme

Publikovat článek