Home » Finance

Jak ušetřit na elektřině: Tipy a triky pro snížení nákladů na energie

23.05.2023
Elektřina je v dnešním světě nepostradatelnou součástí života každého z nás. Denně ji využíváme k osvětlení, vaření, vytápění, chlazení, ale také pro provoz elektronických zařízení. Vzhledem k současným cenám mají zálohy na elektřinu v pomyslném koláči nákladů na provoz domácnosti velký podíl a celkové výdaje za spotřebu dělají obavy snad každému, proto je důležité hledat způsoby a soustředit se i na maličkosti, díky kterým můžeme spotřebu elektřiny optimalizovat.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Zvolte energeticky úspornější osvětlení


Pokud máte ve svých světelných zdrojích staré žárovky, přemýšlejte o jejich výměně za energeticky úsporné LED žárovky, které spotřebují méně energie a navíc mají i delší životnost. V rámci osvětlení můžeme snížit spotřebu také pomoci využití časovačů a pohybových senzorů, které automaticky vypínají světla ve chvíli, kdy nejsou potřeba. Nezapomeňte využívat denní světlo prostřednictvím oken a roztažených žaluzií na maximum a vyhněte se zbytečnému používání umělého osvětlení během dne.

Optimalizujte vytápění a chlazení


Zaměřte se na izolační podmínky Vašeho bytu či domu, abyste minimalizovali tepelné ztráty v zimě a v létě jste se díky přetrvávajícímu chladu vyhnuli provozu klimatizace či ventilátorů. Využívejte funkce programovatelných termostatů, které umožňují nastavení teploty dle Vašeho denního i nočního režimu.

Vypínejte elektroniku ve stand-by režimu


Mnoho z Vás možná netuší, že řada elektronických zařízení spotřebovává energii i v takzvaném stand-by režimu. Nenechávejte nabíječky permanentně v zásuvkách, televize, počítače a další zařízení by měly být zcela vypnuty, pokud je nepoužíváte.

Správně využívejte spotřebiče


Značná úspora na elektřině může být dosažena také v případě, že se zaměříte na správné využívání spotřebičů. Při vaření například používejte pokličky na hrncích, čímž docílíte rychlejšího ohřevu a spotřebu energie snížíte. Pravidelně udržujte zadní stranu lednice a ujistěte se, že máte potraviny rozloženy tak, aby byla chladnička dobře větraná a nebyly tak omezeny její funkce. Pokud je to možné, při použití pračky volte spíše kratší programy a nižší teploty. Sušičku prádla využívejte pouze v nutných případech. Při pořizování spotřebičů zbystřete a zaměřte se na spotřebiče s energetickým štítkem A+++, což znamená, že jsou velmi úsporné.

Monitorujte svou spotřebu a mějte přehled


Využívejte chytré měřiče energie dostupné na trhu, díky kterým můžete spotřebu denně kontrolovat a analyzovat. Díky této metodě budete mít lepší přehled o tom, který spotřebič nebo která konkrétní činnost přispívá k vyšší spotřebě.

Úspora na elektřině není jen otázkou snižování nákladů, ale také velkým přínosem pro životní prostředí. Množství elektřiny, které každý den spotřebujeme, má dopad na produkci skleníkových plynů a globální oteplování. Proto je důležité, abychom se všichni snažili spotřebu energií v domácnostech minimalizovat.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Na čem při stavbě domu ušetřit a co naopak nepodcenit?

Při stavbě či rekonstrukci bydlení máme často tendenci ušetřit co nejvíce peněz a hledáme levná řešení a ekonomičtější alternativy, což je vzhledem k ...

Klasické tipy na úsporu financí v domácnosti

Tipů, jak ušetřit finance existuje celá řada. Nikdy není však pozdě na to, si jednotlivé tipy připomenout. Je dobré si tyto tipy neustále opakovat, pr ...

Jak správně pojistit dům nebo byt?

S vlastní nemovitostí jsou spojené nejen radosti, ale také mnohé starosti, které vám však v případě komplikací zmírní pojištění. Při pojištění majetku ...

Jak ušetřit za energie v běžné domácnosti? Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče?

Ceny za energie jsou nyní skloňované téma, protože spoustu lidí trápí rostoucí ceny. Opravdu je ale tak nutné se stresovat? Státní příspěvek přece lec ...

Doporučujeme

Publikovat článek