Home » Finance

Na čem při stavbě domu ušetřit a co naopak nepodcenit?

28.04.2023
Při stavbě či rekonstrukci bydlení máme často tendenci ušetřit co nejvíce peněz a hledáme levná řešení a ekonomičtější alternativy, což je vzhledem k vysokým cenám přirozené, avšak v určitých oblastech není velké šetření na místě a v budoucnu se nám některá rozhodnutí mohou vymstít. Proto je důležité si před zahájením budování zjistit a stanovit, na čem se ušetřit vyplatí a na čem bychom naopak v žádném případě šetřit neměli.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Na čem můžeme bez obav ušetřit?Nábytek
Pokud zařizujete nový interiér a jste již ve fázi pořizování nábytku, nemusíte nutně kupovat ty nejdražší kusy, jelikož nejdražší ne vždy znamená kvalitní a hlavně, nábytek můžeme v průběhu let velmi snadno vyměnit za novější a modernější modely, při jeho výběru tedy není potřeba se stresovat a právě v této oblasti můžeme značně ušetřit. Existuje mnoho cenově přívětivých možností, které jsou komfortní, velmi dobře designově zpracované a svůj účel mohou bez problému plnit řadu let.

Dekorace
Jakékoliv dekorace určují osobitost interiéru a jsou jistě důležitou součástí každého domu, nemusí být však nutně drahé. V dnešní době je široká škála cenově dostupných dekorací a prvků, které dokáží skvěle oživit interiér, dodat mu osobitý charakter, případně i nádech luxusu.

Na čem bychom rozhodně šetřit neměli?Elektroinstalace a vodoinstalace
Tyto dvě fáze stavby mohou ovlivnit bezpečnost celé rodiny a nešťastně provedené instalace mohou zapříčinit opravdu vážné nehody ohrožující zdraví a život. Proto na těchto bodech rozhodně nešetřete a neváhejte si najmout zkušené odborníky, kteří pracují v souladu s platnými normami a disponují pozitivními referencemi.

Izolace a celková kvalita stavebních materiálů
Dobře provedená izolace domu je důležitá pro udržení tepelné pohody a brání Vaši domácnost před vlhkostí. Na kvalitě izolačních materiálů a na pečlivém provedení izolatérských prací se také nevyplatí šetřit, stejně důležité je použití kvalitních stavebních materiálů, díky kterým prodloužíme životnost našeho domu.

Okna a dveře
Tyto velmi estetické prvky také disponují izolačními vlastnostmi a jsou určitou ochranou před vloupáním. Investování do kvalitnějších oken a dveří se Vám v budoucnu určitě vrátí minimálně nižšími náklady na vytápění.

Kuchyňská linka a úložné prostory
Při plánování kuchyně bychom měli rozhodně využít prostor na maximum a nebát se investice do kuchyňské linky vyrobené na míru, samozřejmě od renomované firmy, která zajistí nejen precizní výrobu, ale i spolehlivou montáž a záruku. Investice se vyplatí i v případě úložných prostor, kdy při zakázkové výrobě jistě oceníte každý využitý centimetr.

Protože je dům jednou z nejnáročnějších investic, kterou můžeme v životě udělat, měli bychom zvolit střední cestu a nešetřit na položkách, které jsou velmi dlouhodobé a nedají se snadno vyměnit. Mějte na paměti, že je mnohem rozumnější vybavovat interiér průběžně a s rozmyslem. Pokud investujete do "pevných" položek jako jsou podlahy, okna, dveře, koupelnové obklady či třeba kuchyňská linka, levnější kusy ostatního nábytku a dekorací budou v kontrastu s kvalitnějšími prvky působit velmi dobře.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Pro hypotéku za bankéřem nebo za nezávislým finančním poradcem?

Přemýšlíte o pořízení nemovitosti, kterou budete investovat prostřednictvím hypotéky? V tomto případě se můžete obrátit přímo na bankéře ve Vámi vybra ...

Klasické tipy na úsporu financí v domácnosti

Tipů, jak ušetřit finance existuje celá řada. Nikdy není však pozdě na to, si jednotlivé tipy připomenout. Je dobré si tyto tipy neustále opakovat, pr ...

Jak správně pojistit dům nebo byt?

S vlastní nemovitostí jsou spojené nejen radosti, ale také mnohé starosti, které vám však v případě komplikací zmírní pojištění. Při pojištění majetku ...

Jak ušetřit za energie v běžné domácnosti? Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče?

Ceny za energie jsou nyní skloňované téma, protože spoustu lidí trápí rostoucí ceny. Opravdu je ale tak nutné se stresovat? Státní příspěvek přece lec ...

Doporučujeme

Publikovat článek