Home » Reality

Dává v dnešní době koupě bytu stále smysl?

14.12.2022
Sazby hypotečních úvěrů jsou méně příznivé, než tomu bylo v předchozích letech, přičemž až do roku 2021 se kupující téměř deset let těšili z nízkých úrokových sazeb. Nicméně nemusíte nahlížet do daleké historie, abyste zjistili, že nízké sazby nejsou dlouhodobou záležitostí. Vezměte si například 90. léta, kdy sazby úvěrů na bydlení dosahovaly dokonce dvouciferných hodnot.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
V současné době jsou opět na vzestupu, k čemuž přispělo hned několik okolností, především pak energetická krize a válka na Ukrajině. Ve skutečnosti se momentálně sazby hypoték blíží k 7 %, což je dvakrát více, než tomu bylo před pouhými 18 měsíci. Bohužel, jedná se o nejvyšší sazby od roku 2008. Kdy opět klesnou, lze jen hádat, ovšem je velice pravděpodobné, že zůstanou vysoké více než jeden rok.

Ceny bytů jsou stále na téměř rekordních částkách


Koncem léta došlo k mírnému poklesu tržních cen bytů, ale i kdyby to byl začátek nového trendu, stále jsou byty dražší než kdykoliv předtím. Vezměte si následující skutečnost. Od června 2021 do června 2022 vyskočila průměrná tržní cena bytu o více než 13 %.

Jedná se o závratné nárůsty. Když si navíc připočtete 20% vlastní zdroje, což banky pro schválení úvěru na bydlení požadují, a náklady na uzavření smlouvy či další různé poplatky, je jasné, proč se mnoho potenciálních kupujících domnívá, že současný realitní trh s bydlením je mimo jejich rozpočet.

Počet dostupných nemovitostí klesá


Vzhledem k tomu, že trh s bydlením je momentálně nejistý a možná i nepříznivý pro prodávající, stále více prodávajících stahuje své nemovitosti z nabídky. Ztěžuje to tak situaci kupcům, již mají peníze na koupi i během nepříznivého období.

Jelikož je k dispozici menší počet bytů, mají kupující na výběr méně možností a hůře se uchází o byty, které chtějí. Spousta zájemců o vlastní bydlení se spokojí s lokalitami, jež nejsou tak atraktivní. Jiní se nechávají vytlačit kupujícími, kteří mohou ostatní přeplatit.

Jakmile se trh opět otevře, mnoho z těchto prodávajících dá své byty opět do prodeje a na trh vstoupí noví prodávající. Ti, kteří mohou přečkat nejistotu a zároveň si pronajmout byt, budou mít na výběr z mnoha možností.

Autor: Redakce
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Reality

Jak poznat dobrého realitního makléře? Průvodce výběrem kvalitního realiťáka

Když se rozhodnete koupit nebo prodat nemovitost a nechcete se do toho pouštět sami, je důležité mít po svém boku kvalitního realitního makléře. Správ ...

Bydlení v zahraničí: Kde koupit levnou nemovitost u moře?

Vlastnit nemovitost v teplé zahraniční destinaci se stává stále populárnější volbou pro Čechy hledající druhý domov, investiční příležitost nebo jedno ...

Pronájem a zákaz zvířat: Může pronajímatel zakázat psa v bytě?

Domácí zvířata mohou být pro mnoho lidí důležitou součástí domova a třeba i plnohodnotnými členy rodiny. Při stěhování se však nájemník může setkat s ...

Na co se ptát při koupi nemovitosti? 9 důležitých otázek, díky kterým nešlápnete vedle

Pořizování nemovitosti je velkým krokem a životní investicí, připravenost a dostatečná informovanost je proto velmi důležitá. Ať už nemovitost teprve ...

Doporučujeme

Publikovat článek