Home » Stavba

Jaký izolační materiál na zateplení domu vybrat?

14.12.2022
Majitele nezateplených domů dnes drahá energie trápí markantněji než ty, kteří již do zateplení investovali. Dům potřebuje těsnící okna, dveře, zaizolovanou střechu, podlahu a samozřejmě fasádu. Na tu se teď podíváme. Čím ji lze zaizolovat?
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Pravděpodobně každý bude hledat ideální poměr cena/výkon. Ten je však částečně závislý od základního stavu budovy. Především od tloušťky zdí a materiálu, ze kterého je dům postaven. U izolace pak posuzujeme její nehořlavost, cenovou dostupnost, náročnost aplikace, tloušťku i další faktory.

První volba - pěnový polystyren


Polystyren je dobrou volbou z mnoha důvodů. Dostupný je jak cenově, tak snadno zajistíte odborníky na instalaci, kteří s ním mají mnohaleté zkušenosti. Kvalita instalace je totiž stejně důležitou jako výběr samotného materiálu. Běžný polystyren lze navíc v místech, kde nemáme možnost aplikovat jej ve větší tloušťce, nahradit typem šedého polystyrenu s až o 20 % nižší vodivostí. Takže dosáhneme stejného efektu při menší tloušťce aplikace. Oba polystyreny lze vzájemně kombinovat v rámci jedné stavby.

Izolace polystyrenem se často bojí majitelé starších staveb s narušenou hydroizolací. I pro ně existuje řešení. Je jím speciální děrovaný polystyren s difusně otevřenou stěrkou a omítkou. Zdivo pak nedegraduje, nevlhne více a neplesniví. Rozhodně to však neznamená, že není nutné udělat rovněž sanaci vlhkého zdiva a opravit narušenou či chybějící hydroizolaci vhodnou technologií.

Nechte fasádu dýchat


U starých domů, ale třeba i u různých moderních konstrukcí, je nejlepším řešením provětrávaná fasáda s izolací. Skladba zateplené fasády tak obsahuje minerální či skelnou vatu v kombinaci s mezerou.

Minerální vata nabízí nehořlavost


Minerální vata je výborným zateplovacím systémem nabízejícím nehořlavost, a současně též vylepšuje akustické vlastnosti domu. Nabízí totiž zvukový útlum. Zadavatelé zateplení mohou řešit i problém nerovnosti zateplovaného podkladu. Vhodné pro tyto případy jsou lamely z minerální vaty s kolmou orientací. Takto zateplíte různé oblouky a další nerovnosti. Aplikace minerální vaty je však náročnější, nutné jsou též paropropustné tmely a omítky. Izolace minerální vatou vás přijde až na dvojnásobek ve srovnání s polystyrenem.

Moderní zateplovací sendviče


Zajímavou možností jsou sendvičové desky kombinující polystyren a minerální vatu. Nabízí výhody obou materiálů v jednom produktu. Jde o tepelněizolační desky s akustickými a protipožárními benefity.

Drahá, ale praktická fenolická pěna


Její cena je až desetinásobná proti bílému fasádnímu polystyrénu. Je však výborná všude tam, kde potřebujeme minimalizovat tloušťku izolace. Je proto vhodná na dílčí aplikace, například na štítovou stěnu s minimálním přesahem střechy, nebo na špalety oken.

Ještě tenčeji a stále účinně


Pokud ani fenolická pěna není dostatečně tenkou, sáhněte po vakuovém systému zateplení ze speciálně tvarovaných polystyrenových desek. Vakuová izolace umožňuje snížit tloušťku izolace z 30 cm na 10 cm. Pouhých 10 cm izolačního materiálu pak dokáže nezaizolovaný dům proměnit v pasivní stavbu. Cena je však skutečně vysoká.

Autor: Redakce
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Přírodní kámen v interiérech a exteriérech: Skvělý materiál s nesčetnými možnostmi

Přírodní kámen je jedním z nejtradičnějších a nejkrásnějších stavebních materiálů, který využívají stavebníci i designéři již mnoho let. Jeho nezaměni ...

Plánování kuchyně: Jak správně navrhnout kuchyňskou linku?

Správné naplánování kuchyně je při vytváření funkčního a esteticky příjemného prostoru důležitým krokem. Při plánování je třeba zohlednit nejen vizuál ...

Stavba svépomocí: Na co je třeba se připravit?

Stavba vlastního rodinného domu nebo jen menší chatky je snem mnoha lidí, který se může stát skutečností. V posledních letech se majitelé staveb stále ...

Rekonstruujeme koupelnu aneb co vše je potřeba a na co si dát při rekonstrukci koupelny pozor

Přestože je rekonstrukce koupelny vzrušujícím projektem, který může velmi zásadně zkvalitnit každodenní komfort, rozhodně se nejedná o jednoduchý kro ...

Doporučujeme

Publikovat článek