Home » Hobby a zahrada

Moderní zahradní sekačky ušetří čas i práci. Na co se zaměřit při výběru?

08.07.2022
Pokud jste si pořídili dům se zahradou, pravděpodobně se rozhodujete nad koupí zahradní sekačky, která by splňovala vaše očekávání. Na současném trhu je široká nabídka sekaček s různými doplňkovými funkcemi, s elektrickým, akumulátorovým nebo spalovacím motorem, a pokud nemáte žádnou zkušenost, možná váháte, zda vystačíte s některým ze základních modelů, nebo je lépe připlatit za nějakou výkonnější sekačku s doplňkovými funkcemi. Co můžete od sekaček očekávat a proč jsou často inzerovány i vlastnosti, které se na první pohled nemusejí zdát důležité?
Ilustrační snímek | Foto: Hecht

Velká pojezdová kola


Jeden by možná řekl, že kolo je prostě kolo a na jeho velikosti nezáleží. Možná si při tom neuvědomí, že zatím co malému kolu sebemenší překážka vadí v pohybu, velké kolo se přes ní převalí bez jakéhokoli odporu. Malé kolo snadno zapadne i do malého výmolu nebo jamky. Malá kola jsou proto osazována zejména na malé sekačky určené pro pravidelné sečení menších a dokonale rovných udržovaných travnatých ploch. Pro střední a velké zahrady jsou velká kola rozhodně výhodou.

Kuličková ložiska v kolech


Pro malé a lehké sekačky, zejména ty elektrické zpravidla vystačíte s koly uloženými na třecích ložiskách. Těžší sekačky, zejména ty se spalovacím motorem, na kola vyvíjejí zátěž, na kterou už třecí ložiska nestačí. Velice rychle by se opotřebila. Kuličková ložiska takové zátěži odolávají mnohem lépe a v takových podmínkách mají životnost mnohonásobně vyšší," říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht - specialista na zahradu.

Centrální nastavení výšky sečení


U malých elektrických sekaček se můžete setkat s tím, že se nastavení výšky provádí například přesouváním kol v připravených otvorech šasi. Je to poměrně zdlouhavé a potřebujete k tomu nářadí. Pokud však sečete pravidelně malou plochu na stále stejnou výšku trávníku, nemusí to být problém. Centrální nastavení je u sekaček realizováno pomocí páky, kterou jediným pohybem můžete sekačku zvednout nebo spustit v několika přednastavených polohách a výšku sečení tak nastavíte za zlomek vteřiny.

Velikost koše


"Pokud nemáte se sečením trávy žádné zkušenosti, asi si neuvědomíte, jak otravné může být práci neustále přerušovat a vysypávat plný koš. Mohlo by se proto zdát, že čím větší koš, tím lépe. Platí to však jen do jisté míry. Plný koš totiž zvyšuje hmotnost sekačky a manipulace s ní je pak obtížná. Velké koše proto mají smysl zejména u výkonných sekaček, které jsou vybavené pojezdem," doporučuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht - specialista na zahradu.

Pojezd


Pokud je sekačka vybavena pojezdem, znamená to, že se pohybuje sama vlastní silou. Jak už bylo zmíněno, tlačit sekačku s košem plným trávy může být fyzicky náročné. Ovládání pojezdu je zpravidla realizováno pákou, která je po celé šířce madla. Pokud páku stisknete, sekačka se rozjede. Jakmile páku pustíte, sekačka zastaví a lze s ní jezdit na "ruční pohon", jako s kteroukoli sekačkou bez pojezdu. Můžete se s ní proto snadno obracet, couvat apod.

Vícerychlostní pojezd


Sekačky, které jsou vybavené pojezdem, mají nastavenou optimální rychlost tak, aby nůž stihl posekat trávu pod sebou a sekačka se nehltila. Pokud však tráva přeroste, může být potřeba pohybovat se pomaleji. Naopak v letních měsících, kdy tráva tolik neroste, je možné pohybovat se rychleji a zahradu tak posečete za kratší dobu. Proto jsou dnes v nabídce i sekačky, u kterých je možné pomocí páky kdykoli změnit rychlost pojezdu.

Mulčování


"Ne vždy je nutné sbírat posečenou trávu do koše. Proto je k některým sekačkám dodávána tzv. mulčovací záslepka. Tou uzavřete tunel, kterým je normálně vyhazována tráva do koše. Nůž normálně funguje jako ventilátor nasávající vzduch, který podobně jako vysavač nasává trávu a vyfukuje ji do koše. Uzavřením výhozového tunelu se však proudění vzduchu zastaví a pod sekačkou zvířený vzduch trávu opakovaně nasává před nože. Ta je rozsekána na drobný mulč, který propadne na zem pod trávník, kde rychle vyschne, zetleje a slouží jako hnojivo pro trávník," říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht - specialista na zahradu.

Boční výhoz


Pokud je potřeba posekat přerostlou trávu, kterou nechcete sbírat do koše, je boční výhoz u sekačky tím, co potřebujete. Stačí osadit kryt výhozu a posečená tráva je vyhazována vedle sekačky. Nezřídka lze tímto způsobem posekat i vyšší trávu, která by normálně sekačku při sečení do koše rychle ucpala.

Elektrický startér


Běžná motorová sekačka je zpravidla startována pomocí táhla. K tomu může být třeba jistá fyzická síla. Sekačka s elektrickým startérem se startuje pomocí klíčku nebo tlačítka stejně snadno, jako například běžný automobil.

Výškově nastavitelné madlo


Zde asi není nutné moc vysvětlovat. Každý jsme jinak vysoký, a tak není od věci mít u sekačky možnost nastavit si výšku madla tak, aby se drželo pohodlně.

Tříkolové sekačky


"Tříkolová sekačka zaujme na první pohled svým nezvyklým vzhledem. Přední kolo se může libovolně natáčet do stran a se sekačkou se proto snadno zatáčí. To uplatníte zejména v členitých zahradách, kde je nutné objíždět různé překážky, pohybovat se podle oblých záhonů a podobně," radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht - specialista na zahradu. Toto neobvyklé řešení může však mít také nevýhodu v nižší stabilitě sekačky, její použití proto není vhodné ve svažitém a nerovném terénu.

Zdroj: Hecht
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Někt ...

Doporučujeme

Publikovat článek