Home » Bydlení

Perlátor ÅBÄCKEN pomůže ušetřit za vodu až tisíce korun ročně

26.09.2022
IKEA představuje perlátor ÅBÄCKEN, který přináší cenově dostupné řešení, jak snížit spotřebu vody z kohoutku až o 95 %. Pokud se používá v režimu jemného rozprašování, může průměrné české domácnosti ušetřit zhruba 1800 Kč ročně. Perlátor ÅBÄCKEN bude v Česku v prodeji od října za 179 Kč.
Perlátor ÅBÄCKEN bude v Česku v prodeji od října za 179 Kč | Foto: IKEA
Aby IKEA pomohla k dalšímu snižování spotřeby vody v domácnostech, rozhodla se spolupracovat s inovativním start-upem Altered Company. Společně vyvinuly perlátor ÅBÄCKEN. Ten se dá použít v kombinaci s jakoukoli baterií IKEA i s většinou standardních baterií na trhu. Může snížit průtok vody na 0,25 l za minutu v režimu jemného rozprašování a až na 1,9 l za minutu ve svém standardním režimu. V porovnání se standardními umyvadlovými bateriemi s průtokem vody 5,7 l za minutu dokáže perlátor ušetřit až 95 % vody v režimu jemného rozprašování a 66 % ve svém standardním režimu.

"V průměrné české domácnosti, kde žijí tři lidé, může ÅBÄCKEN instalovaný na baterii bez perlátoru pomoct ušetřit i více než 21 300 litrů vody ročně, což představuje úsporu zhruba 1800 Kč," říká Martina Hlisnikovská z týmu udržitelnosti IKEA Česká republika.

ÅBÄCKEN bude v Česku v prodeji za 179 Kč. "Víme, že většina lidí, kteří se potýkají s nedostatkem vody, má hluboko do kapsy, a proto je důležité vyvinout cenově dostupné řešení, které se přizpůsobí většině domácností. Během vývoje perlátoru ÅBÄCKEN jsme museli zvládnout mnoho výzev, například splnit náš cíl ohledně ceny, najít udržitelnější materiál a pracovat i v průběhu pandemie," říká Hanna Carleke, vedoucí koupelnového sortimentu IKEA.

Inovace v oblasti úspory vody mají čím dál větší význam. Každý třetí člověk na světě totiž nemá přístup k nezávadné pitné vodě. V 2030 už nebudou mít přístup k nezávadné vodě, a tudíž ani k dostatečné hygieně, miliardy lidí. Přibližně 10 % světové spotřeby sladké vody připadá na domácnosti. IKEA se zavázala pomáhat lidem šetřit doma vodou. Už dnes mají všechny sprchy a vodovodní baterie IKEA zabudovaný úsporný regulátor, který zajišťuje optimální průtok vody.

"IKEA se snaží přinášet inspiraci a umožnit více než miliardě lidí žít zdravý a udržitelný život v mezích možností naší planety. Toho lze dosáhnout tak, že zajistíme, aby naše výrobky byly atraktivní, žádoucí a cenově dostupné - aby se staly snadnou volbou pro co nejvíc lidí, a nikoli luxusem pro pár vyvolených. Věříme, že všechny domácnosti mají spoustu možností a že úspora vody je důležitou součástí snahy o trvalou udržitelnost, ke které by měl mít možnost přispět každý," říká Lena Julle, manažerka udržitelnosti v IKEA of Sweden.

Zdroj: IKEA
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Jak na efektivní odstraňování vodního kamene z žehliček a parních generátorů?

Žehličky ani parní generátory rozhodně nejsou zcela bezúdržbová zařízení. Jejich pravidelná údržba je nezbytná pro jejich spolehlivý a dlouhodobý prov ...

Dekorace ze sušených květin: Přírodní krása pro váš domov

Sušené květiny se staly velkým trendem v dekoraci interiéru, a to nejenom kvůli své dlouhé trvanlivosti. Tyto krásné rostliny přinášejí do domácnosti ...

Proč si koupit granitový dřez? Důvodů je hned několik

Granitový dřez představuje odolný prvek každé kuchyně, přičemž tento umělý materiál se vyrábí smícháním žulového kamenného prachu a akrylových pryskyř ...

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Doporučujeme

Publikovat článek