Home » Bydlení

Perlátor ÅBÄCKEN pomůže ušetřit za vodu až tisíce korun ročně

26.09.2022
IKEA představuje perlátor ÅBÄCKEN, který přináší cenově dostupné řešení, jak snížit spotřebu vody z kohoutku až o 95 %. Pokud se používá v režimu jemného rozprašování, může průměrné české domácnosti ušetřit zhruba 1800 Kč ročně. Perlátor ÅBÄCKEN bude v Česku v prodeji od října za 179 Kč.
Perlátor ÅBÄCKEN bude v Česku v prodeji od října za 179 Kč | Foto: IKEA
Aby IKEA pomohla k dalšímu snižování spotřeby vody v domácnostech, rozhodla se spolupracovat s inovativním start-upem Altered Company. Společně vyvinuly perlátor ÅBÄCKEN. Ten se dá použít v kombinaci s jakoukoli baterií IKEA i s většinou standardních baterií na trhu. Může snížit průtok vody na 0,25 l za minutu v režimu jemného rozprašování a až na 1,9 l za minutu ve svém standardním režimu. V porovnání se standardními umyvadlovými bateriemi s průtokem vody 5,7 l za minutu dokáže perlátor ušetřit až 95 % vody v režimu jemného rozprašování a 66 % ve svém standardním režimu.

"V průměrné české domácnosti, kde žijí tři lidé, může ÅBÄCKEN instalovaný na baterii bez perlátoru pomoct ušetřit i více než 21 300 litrů vody ročně, což představuje úsporu zhruba 1800 Kč," říká Martina Hlisnikovská z týmu udržitelnosti IKEA Česká republika.

ÅBÄCKEN bude v Česku v prodeji za 179 Kč. "Víme, že většina lidí, kteří se potýkají s nedostatkem vody, má hluboko do kapsy, a proto je důležité vyvinout cenově dostupné řešení, které se přizpůsobí většině domácností. Během vývoje perlátoru ÅBÄCKEN jsme museli zvládnout mnoho výzev, například splnit náš cíl ohledně ceny, najít udržitelnější materiál a pracovat i v průběhu pandemie," říká Hanna Carleke, vedoucí koupelnového sortimentu IKEA.

Inovace v oblasti úspory vody mají čím dál větší význam. Každý třetí člověk na světě totiž nemá přístup k nezávadné pitné vodě. V 2030 už nebudou mít přístup k nezávadné vodě, a tudíž ani k dostatečné hygieně, miliardy lidí. Přibližně 10 % světové spotřeby sladké vody připadá na domácnosti. IKEA se zavázala pomáhat lidem šetřit doma vodou. Už dnes mají všechny sprchy a vodovodní baterie IKEA zabudovaný úsporný regulátor, který zajišťuje optimální průtok vody.

"IKEA se snaží přinášet inspiraci a umožnit více než miliardě lidí žít zdravý a udržitelný život v mezích možností naší planety. Toho lze dosáhnout tak, že zajistíme, aby naše výrobky byly atraktivní, žádoucí a cenově dostupné - aby se staly snadnou volbou pro co nejvíc lidí, a nikoli luxusem pro pár vyvolených. Věříme, že všechny domácnosti mají spoustu možností a že úspora vody je důležitou součástí snahy o trvalou udržitelnost, ke které by měl mít možnost přispět každý," říká Lena Julle, manažerka udržitelnosti v IKEA of Sweden.

Zdroj: IKEA
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitn ...

Zrcadla v interiéru: Víc než jen odraz vašeho obličeje

Zrcadla jsou nepostradatelným prvkem v interiéru, který přidává nejen funkční, ale také estetickou hodnotu do každé místnosti. Nezáleží na tom, zda se ...

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy ...

Co by nemělo chybět v pokoji prvňáčka? Tipy na kreativní a funkční dětský pokoj

Přechod z děťátka předškolního věku na školáka je zásadním zlomem. Dětský pokoj se pro prvňáčka stává místem, kde tráví spoustu času nejen hraním, ale ...

Doporučujeme

Publikovat článek