Home » Služby

Jak správně topit tuhými palivy a ušetřit

08.09.2022
Nová webová stránka Ministerstva životního prostředí "Jak správně topit" radí, jak účelně využívat kotle nebo kamna. Nabízí informace o vhodných palivech, o tom, jaké používat kotle a na co si dát pozor při jejich instalaci a údržbě nebo jaké dotace využít a snížit tak náklady na vytápění.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Před nadcházející topnou sezónou chceme připomenout, jak správně topit v zařízení na pevná paliva. Dobře udržovaný kotel nebo kamna, ve kterých se pálí proschlé dřevo nebo kvalitní dřevní pelety příp. kvalitní uhlí může snížit dopad na znečištění ovzduší i na rozpočet domácnosti. Samozřejmě z pohledu čistého ovzduší je nejlepší vyměnit starý kotel za bezemisní zdroj. Na to mohou aktuálně domácnosti získat zhruba polovinu potřebné částky z Nové zelené úsporám a do konce roku plánujeme otevřít i nové kolo oblíbených kotlíkových dotací", říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Při provozu lokálních zdrojů tepla na pevná paliva jsou zásadní čtyři faktory:
- v čem spalování probíhá (konstrukce kamen či kotle)
- co je spalováno (výběr a kvalita paliva)
- kdo a jak zdroj obsluhuje
- údržba a technický stav zdroje a jeho příslušenství

Bohužel ne vždy jsou kamna a kotle instalovány, udržovány a provozovány správným způsobem. To pak způsobuje zvýšené emise zdraví škodlivých látek do ovzduší. Při současné nejistotě na trhu s energiemi hrozí, že kvůli nesprávným postupům dojde ke zhoršení kvality ovzduší a zdraví. Proto je znalost správného způsobu provozování kotlů a kamen zcela zásadní.

Webové stránky "Jak správně topit a ušetřit" jsou rozděleny do osmi oddílů. Vedle klíčových témat, tedy čím a v čem topit, poradí, jak se o zdroje tepla starat, jak je udržovat v perfektním stavu nebo kdy je potřeba nechat zdroj zkontrolovat odborníkem. Pomohou i s tím, jak se bránit, když vás obtěžuje kouř od sousedů, ať se jedná o dým z komína, spalování v otevřených ohništích, nebo nelegální spalování odpadů.

Vytápění pevnými palivy je jedním z nejvýznamnějších zdrojů, které znečišťuje naše ovzduší. Pokud ale majitelé kotlů, krbů nebo kamen budou dodržovat zásady správného vytápění, je možné jejich dopad na kvalitu ovzduší snížit na minimum. Třeba jen tím, že nechají technický stav a provoz svých spalovacích zdrojů na pevná paliva nejméně jednou za tři roky zkontrolovat odborníkem, který nejen že je zkontroluje, ale také poradí. Od začátku září 2024 bude v rodinných domech, bytových domech a ve stavbách pro rodinnou rekreaci zakázáno provozovat nejstarší a nejméně ekologické kotle, tedy spalovací zařízení horší než 3. třídy. Zda konkrétní kotel těmto podmínkám vyhovuje, i to majitelé zjistí při uvedené povinné tříleté kontrole odborníkem.

Výměnu zastaralého kotle není dobré odkládat. Naopak je vhodné ji řešit co nejdříve, k čemuž lze využít poskytované dotace. Aktuální výzva pro nízkopříjmové domácnosti v září 2022 sice skončila, Ministerstvo životního prostředí ale ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a krajskými úřady ukončenou výzvu vyhodnotí a plánuje spustit dalšího kolo dotací ještě do konce letošního roku. Další domácnosti mohou stále využívat příspěvek z programu Nová zelená úsporám, kde na pořízení kotle na biomasu nebo tepelného čerpadla zájemci získají až 140 000 korun.


Zdroj: MŽP
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Služby

Jak se zbavit mravenců v domě či v bytě aneb rychlé a osvědčené metody

Každý, kdo se kdy potýkal s neočekávanou návštěvou mravenců v domácnosti, ví, jak frustrující to může být. Mravenci se do interiéru většinou zatoulají ...

Jak se zbavit plísně? Užitečné rady a tipy pro boj s plísní v interiéru

Boj s plísní je jedním nejčastějších problémů, se kterým se ve své domácnosti můžete setkat. Interiér zasažený plísní samozřejmě špatně vypadá, může a ...

Škůdci v interiéru aneb seznamte se s druhy i stoprocentní deratizaci

Občas může nastat problém v podobě výskytu škůdců v bytě nebo rodinném domě. Máte pocit, že je váš úklid dokonalý? Uklízíte prakticky denně, ale i pře ...

4 tipy pro bezpečný byt nebo dům

Zloději se do bytů a rodinných domů snaží dostávat každým rokem. Vybírají si převážně ty byty nebo domy, jež nejsou dostatečně dobře zabezpečeny. Jak ...

Doporučujeme

Publikovat článek