Home » Stavba

Solární panely lze stavět i bez stavebního povolení. Další zjednodušení ministerstvo chystá

09.09.2022
Stavby pro obnovitelné zdroje lze postavit velmi rychle a jednoduše. Mnohdy to jde bez stavebního povolení, ohlášky či územního rozhodnutí. Ministerstvo pro místní rozvoj však pracuje na dalším zjednodušení možnosti instalace solárních panelů pro výrobu elektřiny (FVE) jako součásti stavby v zastavěném i nezastavěném území a bez ohledu na instalovaný výkon.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Energetickou krizi způsobenou Putinovou válkou se podaří zvládnout i díky rychlé výstavbě solárních panelů všude tam, kde je to vhodné. Už nyní není ve většině případů potřeba řešit věc se stavebním úřadem. V naší novele stavebního zákona navíc chystáme další zjednodušení, aby i výstavba rozsáhlejších a výkonnějších soustav byla zcela bezproblémová, rychlá a jednoduchá," říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Typický příklad realizace umístění fotovoltaiky je na střeše rodinného domu. FVE je součástí stavby (obvyklá kapacita do 8kW). Nedojde-li instalací FVE panelů k ohrožení statiky stavby, nezmění se vzhled stavby a neohrozí se požární bezpečnost, pak lze realizovat záměr bez posouzení stavebního úřadu.

Dalším příkladem je instalace FVE na objekt školy, školky či nemocnice. Zde platí totéž jako u rodinného domu, tj. Pokud nedojde k ohrožení statiky stavby, nezmění se vzhled stavby a neohrozí se požární bezpečnost stavby, pak lze také takový záměr realizovat posouzení stavebního úřadu.

Specifické podmínky pak však platí např. pro budovy pod ochranou státní památkové péče.
"Snažíme se najít jednodušší řešení pro všechny stavby, proto jednáme např. s Hasičským záchranným sborem o podmínkách, za jakých je možné soláry na stavbách povolovat rychle a jednotně a kde povolení nebude třeba vůbec." dodává Ivan Bartoš.

MMR současně připravuje v úzké spolupráci s dalšími resorty komplexní metodickou pomůcku k umisťování, povolování a kolaudaci obnovitelných zdrojů energie jako je fotovoltaika, větrné elektrárny, tepelná čerpadla, malé vodní elektrárny, biomasa atd., a to z pohledu konkrétního druhu obnovitelného zdroje energie, ať už jde o agrovoltaiku nebo plovoucí fotovoltaiku, malé větrné turbíny a dalších.

Zdroj: MMR
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Přírodní kámen v interiérech a exteriérech: Skvělý materiál s nesčetnými možnostmi

Přírodní kámen je jedním z nejtradičnějších a nejkrásnějších stavebních materiálů, který využívají stavebníci i designéři již mnoho let. Jeho nezaměni ...

Plánování kuchyně: Jak správně navrhnout kuchyňskou linku?

Správné naplánování kuchyně je při vytváření funkčního a esteticky příjemného prostoru důležitým krokem. Při plánování je třeba zohlednit nejen vizuál ...

Stavba svépomocí: Na co je třeba se připravit?

Stavba vlastního rodinného domu nebo jen menší chatky je snem mnoha lidí, který se může stát skutečností. V posledních letech se majitelé staveb stále ...

Rekonstruujeme koupelnu aneb co vše je potřeba a na co si dát při rekonstrukci koupelny pozor

Přestože je rekonstrukce koupelny vzrušujícím projektem, který může velmi zásadně zkvalitnit každodenní komfort, rozhodně se nejedná o jednoduchý kro ...

Doporučujeme

Publikovat článek