Home » Stavba

Novými okny, zateplením a mírným snížením teploty lze ušetřit přes 60 % nákladů na vytápění

21.10.2022
Rostoucí ceny energií přimějí řadu českých domácností šetřit výdaje za energie. Investicí do lepší izolace místností lze přitom dosáhnout až překvapivě vysokých úspor, které mohou v ročním vyúčtování dosahovat až částek v řádu desítek tisíc korun. Mezi nejúčinnější prvky patří zateplení budovy, nová okna i nepřetápění místností, účet za vytápění lze v takovém případě snížit až o 62 %, vyplývá z výpočtů společnosti VELUX.
Ušetřete výdaje na energie díky novým střešním oknům | Foto: VELUX
Inflace v České republice dosáhla v září 18 procent, v posledních měsících jsou hlavním motorem růstu ceny plynu a elektřiny. Vláda v boji s cenami energií pomáhá zastropováním maximálních cen, nicméně pro řadu domácností jsou současné ceny jasným signálem ke hledání cest, jak snížit účty za elektřinu a plyn.

Největší položkou v platbách za elektřinu či plyn je pro většinu domácností vytápění domu či bytu. Náklady na vytápění lze nejjednodušeji stáhnout několika prvky: dobrou izolací, zamezením úniku tepla i snížením teploty. I nepatrné snížení teploty v místnosti o 2-3 stupně povede k velkým úsporám nákladů.
Zdeněk Okáč, Sales & Marketing Support Manager pro VELUX Česko a Slovensko

V modelovém příkladu podkrovního bytu o velikosti 95 m2 lze těmito kroky dosáhnout úspory nákladů za vytápění až o 62 %. Průměrná potřeba energie na vytápění v takovém bytě se starými střešními okny a částečnou izolací se bude pohybovat okolo 2 MWh ročně, při starším typu méně funkčního zateplení ještě výrazně více. Kompletní rekonstrukcí by spotřeba energií klesla na 760 kWh. "Komplexní úpravy, tedy výměna oken, zateplení i snížení teploty představuje samozřejmě největší úsporu, navíc na ně lze využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Na druhou stranu je samozřejmě taková rekonstrukce náročnější finančně, časově i stavebně," vysvětluje architektka Klára Bukolská.

Např. pouhou výměnou více než 25 let starých oken za nová se spotřeba energie sníží o 24 %, uvádí výpočet VELUX. "Díky novým oknům s trojsklem a dokonalým těsněním lze v místnosti snížit teplotu o 2 stupně, aniž by došlo k pocitovému snížení komfortu. A zároveň tím snížit potřebu energie o dalších 35 %," dodala Klára Bukolská s tím, že taková výměna už je méně finančně náročná a realizovatelná bez velkých stavebních zásahů během několika dnů.

I při současných zastropovaných cenách elektřiny na 7-9 tisících Kč za MWh jen tato úspora dosáhne zhruba 10 tisíc korun ročně, bez zastropování by to bylo v řádu vyšších desítek tisíc korun. "Samozřejmě na výměnu oken či zateplení je nutné počítat s počátečními náklady, investovaná částka se během životnosti nových oken či zateplení násobně vrátí," dodává Zdeněk Okáč ze společnosti VELUX.

Pro rodinné domy platí podobné statistiky, vždy bude záležet na konkrétním stavu rodinného domu, jeho zateplení či kvalitě oken. Výpočty VELUX ukazují, že výměnou střešních oken za nová s trojsklem a lepší izolací lze u daného okna snížit únik tepla o 60 % a zároveň tak redukovat potřebu energií na vytápění o 11 %.

Výměnou oken navíc domácnosti mohou vyřešit časté neduhy především starších nemovitostí: nedostatečnou ventilaci čerstvého vzduchu i nedostatek denního světla. Ve starých okenních rámech se navíc často vyskytuje hniloba. Rizika nevhodného vnitřního klimatu přitom přinášejí řadu zdravotních problémů a nemocí, a to nejen fyzických, ale i duševních. Alespoň jedno z rizik vnitřního klimatu přitom trápí 22 % Čechů, a dokonce každého třetího obyvatele Evropské unie.

Zdroj: VELUX
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Kouzlo dřevěného obkladu fasády: Nadčasový trend s nádechem přírody

Dřevo vždy přitahovalo lidi svou přirozenou krásou a teplem, a právě proto je dřevěný obklad fasády tak populárním trendem. Tento stylový prvek dodává ...

Výhody zasklení lodžie v panelových domech

Život v panelových domech často zahrnuje užívání lodžie, což může být příjemný venkovní prostor, který však občas není možné využít kvůli nepříznivým ...

Jak široký chodník kolem domu aneb kolik je minimum a co už je zbytečné?

Realizace chodníku kolem domu může být významným prvkem nejen pro estetiku vaší nemovitosti, ale také pro pohodlný a bezpečný přístup k domu. V tomto ...

9 kroků k rekonstrukci rodinného domu

Chystáte rekonstrukci rodinného domu nebo chalupy? Poradíme vám, jak celý proces úspěšně naplánovat, a dostat se o krok blíže ke svému vysněnému bydle ...

Doporučujeme

Publikovat článek