Home » Bydlení

Venkovní stínění VELUX poskytuje víc než jen ochranu před horkem

02.07.2022
Ani v kvalitně izolovaných domech nelze bez vnějšího stínění oken a dalších prosklených ploch strávit horké léto v přijatelných tepelných podmínkách, tedy pod 25 °C v obývacích místnostech a ideálně kolem 18 °C v ložnicích. Pomoci může samozřejmě klimatizace, ale náklady na ochlazení vzduchu o 1 °C jsou násobně vyšší než náklady na zvýšení teploty - tedy to, co byste ušetřili v zimě za topení, "vyhodíte oknem" v létě za klimatizování. Nejen z pohledu cen energií, ale i selským rozumem vzato, levnějším, ekologičtějším a hlavně zdravějším řešením je okna zvenčí zastínit. Včetně těch střešních, pro která VELUX nabízí hned tři druhy venkovních stínicích doplňků - venkovní roletu, venkovní markýzu a lehkou venkovní roletu.
Lehká venkovní roleta VELUX SSS na solární pohon | Foto: VELUX
Slunce je dobrý sluha, ale může být i zlý pán. Účinek venkovních stínicích doplňků VELUX při ochraně před sluncem a horkem proto spočívá v efektivní prevenci. Když se včas (zvenčí) zabrání slunečním paprskům zahřát skleněná okna, nemohou přenášet teplo dál a ohřívat vzduch v interiéru. Vnitřní rolety či žaluzie tuto schopnost nemají, proto regulují pouze světlo přicházející okny.

Venkovní stínění VELUX chrání interiér před horkem a k tomu vždy nabízí (na rozdíl od klimatizace) ještě něco navíc - světelnou clonu, ochranu před hlukem a povětrnostními podmínkami, zabezpečení před vloupáním anebo komfortnější ovládání - dálkovým ovladačem, prostřednictvím mobilní aplikace VELUX App Control (takže ani nemusíte být doma, abyste zatáhli roletu či vyvětrali) či dokonce automaticky prostřednictvím senzorů systému VELUX ACTIVE with NETATMO. Ty neustále monitorují vnitřní teplotu, vlhkost a úroveň CO2 a inteligentní algoritmy podle naměřených údajů zcela automaticky otevírají nebo zavírají střešní okna a stahují nebo vytahují rolety.

Venkovní roleta VELUX v ložnici - tma, která by se dala krájet


Rádi byste usínali nejen v chládku, ale i ve tmě, která by se dala krájet? Nechcete být v noci rušeni zvuky dopadajících kapek deště či hlučně slavícím sousedem zvenčí? Pak byste měli do ložnice uvažovat o venkovní roletě VELUX, která poskytuje tepelnou ochranu dokonce celoročně, v létě zamezuje přehřátí interiéru a v zimě snižuje úniky tepla. Umožní zcela zatemnit místnost a chrání střešní okno při špatných povětrnostních podmínkách, tlumí venkovní hluk z deště i krupobití a navíc poskytuje skutečné soukromí. Bezúdržbová hliníková konstrukce odolává těm nejnáročnějším povětrnostním podmínkám a pomáhá chránit okno i před vloupáním.

Venkovní rolety VELUX jsou vyrobeny z velmi odolného lakovaného hliníku v tmavě šedém (standard) nebo světle šedém provedení. Solárně napájené i elektrické venkovní rolety VELUX fungují na dálkový ovladač a jsou ideální volbou nejen pro ty, kdo mají střešní okna VELUX mimo dosah, ale i pro ty, kteří si chtějí dopřát skutečné pohodlí. Po zapojení do systému VELUX ACTIVE se může roleta stahovat automaticky i na základě předpovědi počasí. Nebo ji můžete ovládat díky mobilní aplikaci VELUX App Control, ať už přejetím prstu po displeji mobilního telefonu nebo vysloveným příkazem.

Lehká venkovní roleta VELUX - pro příjemné prostředí i nerušený spánek


Uvažujete o stínění do dětského pokoje, kde si vaše ratolesti přes den hrají a samozřejmě i občas zdřímnou? Nebo si rádi čtete na pohovce pod střešním oknem, ale někdy tu přes den i usnete a přivítali byste možnost zatemnění? Pro takové situace je vhodná lehká venkovní roleta VELUX na solární pohon. Ta v sobě spojuje schopnost účinně zatemnit místnost a udržet v interiéru příjemné klima. Je vyrobena z pevné polyesterové tkaniny potažené PVC a vyztužené hliníkovými lamelami. Tkanina nepropouští světlo, je odolná vůči UV záření a nepodléhá degradaci materiálu. Současně lehká venkovní roleta VELUX pomáhá tlumit hluk z deště.

Výhodou solárně napájené lehké venkovní rolety VELUX je komfortní dálkové ovládání s tichým chodem a plynulým polohováním. Motor je poháněn energií ze slunce, takže roletu snadno namontujete i na starší okna VELUX bez nutnosti složitě přivádět elektřinu. Dobíjení funguje na bázi denního světla, tedy nezávisle na intenzitě slunečního záření. Baterie se solárním zdrojem zajistí dostatečné nabití až pro 200 operací. Samozřejmostí je možnost ovládání přes aplikaci VELUX App Control nebo zapojení do systému VELUX ACTIVE with NETATMO, kdy chytré senzory neustále kontrolují stav vnitřního prostředí a aplikace podle nich a venkovního počasí řídí větrání a stínění.

Venkovní markýza VELUX - když chcete zvednout oči od práce a rozhlédnout se


Pracovní stůl pod střešním oknem vám vytvořil dokonalé podmínky pro home office či psaní úkolů. Chcete i v létě pracovat v příznivém klimatu, ale zároveň rádi pohlédnete z okna do okolí, když zvednete unavené oči od počítače? Pak je pro vás ideální volbou venkovní markýza VELUX z průsvitné tkaniny.

I venkovní markýza odrazí sluneční paprsky ještě dříve, než dopadnou na sklo střešního okna, takže dokáže citelně snížit teplotu v interiéru a odstíní i sluníčko rušící při práci na monitoru. Zároveň však ponechá výhled ven a propouští dovnitř světlo. Markýzy VELUX jsou vyrobeny ze síťoviny ze 100% polyesteru, který odolává vlivům počasí a zaručuje dlouhodobou životnost. Markýzy jsou dostupné s manuálním nebo dálkovým ovládáním na elektrický nebo solární pohon. Dálkově ovládané výrobky lze řídit i prostřednictvím mobilní aplikace VELUX App Control, nebo je napojit do systému VELUX ACTIVE with NETATMO.

VELUX App Control a VELUX ACTIVE - ovládání mobilem i chytrá ochrana před horkem


Stejně jako všechny dálkově ovládané výrobky VELUX i solárně napájené či elektrické venkovní stínění VELUX lze snadno napojit na chytré technologie.

VELUX App Control umožní jejich ovládání prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu, kde je možné nastavit i vlastní scénáře stínění - třeba pravidelné ranní vytažení rolety jako budíček. Stáhnout či vytáhnout roletu lze přejetím po displeji nebo jen vyslovením hlasového pokynu. Ovládat můžete střešní okna VELUX jednotlivě, nebo po skupinách. Okna i stínění máte pod kontrolou nejen doma, ale i na cestách, proto už nemusíte trnout strachy, že jste zapomněli zavřít střešní okno.

Podobně komfortní je ovládání venkovních rolet s chytrým systémem VELUX ACTIVE with NETATMO, který navíc přidává další funkce automatického řízení. Sleduje místní předpověď počasí a stahuje rolety tehdy, kdy je to pro příjemnou teplotu v interiéru nejvýhodnější. Díky spolupráci s firmou NETATMO, vyvíjející systémy inteligentního řízení domácností včetně meteostanic, dokáže VELUX ACTIVE pracovat s on-line předpověďmi i reálným stavem počasí - před blížící se bouřkou či větrem umí flexibilně vyvětrat, v případě velkých veder posunout větrání na později anebo v určitou hodinu vytáhnout rolety.

Zdroj: VELUX
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Jak vybavit balkon pro letní posezení

Léto je ideálním obdobím pro trávení času venku, a pokud máte balkon nebo terasu, může se stát vaším osobním útočištěm na čerstvém vzduchu. Vybavení b ...

Bydlení v industriálním stylu: Jaké prvky do interiéru zapojit?

Industriální styl, který v sobě nese surovou krásu starých továren a průmyslových hal, se stal jedním z nejoblíbenějších trendů v interiérovém designu ...

Trend dekorativní stěrky: univerzální a elegantní

Dekorativní stěrka se stává stále populárnější volbou pro interiérové designéry a majitele domů, a to zejména díky své všestrannosti, odolnosti a eleg ...

Jak zútulnit chatu: Tipy pro příjemnější bydlení v přírodě

Chata v přírodě je místem, kde si můžete odpočinout, načerpat novou energii a užít si klidu daleko od městského shonu. Aby váš pobyt v chatě byl co ne ...

Doporučujeme

Publikovat článek